چند وقتی است که بازار بورس کشور روند منفی به خود گرفته است و بدون شک این روند ادامه خواهد داشت مگر این که در حوزه سیاست گره ای  از گره های محکم باز شود حجم بازار را در این چند وقت بسیار پایین بوده است هر چه به سمت اینده میرویم برای بقای باید انرژی بیشتری را صرف کنیم که نتیجه ان افزایش هزینه ها است اگر در بعد کلان نگاه کنیم چنین هزینه هایی بازیگر اصلی اقتصاد را هر روز بدهکار تر میکند هر روز بر تعهدات خود میافزاید تا بخشی از بدهکاری ها را بپردازد متاسفانه اقتصاد ایزوله و تک محصولی ما در یک شرایط رو به زوالی را قرار گرفته است که گاهی اوقات سرعت ان کم و زیاد میشود نباید در مقابل روند فعلی اقتصاد مقاومت نمود شرایط اقتصاد فعلی همانند سدی است که هر روز بر فشار اب پشت سد افزوده میشود و دیواره سد هر روز شکننده تر میشود قطعا در اینده اگر ترمیمی در این دیواره صورت نگیرد شکست صورت خواهد گرفت و بحرانی بزرگ را رقم خواهد زد. به نظر میرسد حمایت از بازار سرمایه در الویت بازیگر اول اقتصاد نمی باشد اگر دقت نموده باشد از ابتدای سال تا کنون افزایش سرمایه سنگینی در بازار نسبت به سال 90 رخ نداده است تزریق ریال به این بازار سرعت نزول را میگیرد به هر حال انتظار حمایت نباید داشت.

اگر چه گزارش های سه ماهه برخی از شرکت ها بسیار خوب بود اما ایا این روند در شش ماهه دوم سال هم امکان پذیر است یا خیر بدترین گرازش ها مربوط به صنعت خودور است به نظر من از صد کیلومتر این صنعت هم رد نشوید تعدیل های منفی سنگینی در انتظار انها است .

فولادی های با افزایش قیمت های که در محصولات خود دارند تعدیل های خوبی خواهند داشت اما خیلی بالا ندارند اگر چه قیمت محصولات انها افزایش زیادی داشته اما به نظر من بهای تمام شده انها هم به واسطه برخی مشکلات افزایش شدیدی داشته.

تمامی صنایه ما از تحریم اسیب میبیننند اما میزان این اسیب در برخی صنایع بالاست همانند خودور و در برخی صنایع پایین است همانند صنعت قند و شکر و شاید پالایشگاه.

دوستان خاطریشان است شپنا را این سهم برای سال 90 بیش از 200 تومن سود ساخت سهمی که در بیشتر اوقات پیشنهاد خرید میدادم  امیدوارم دوستانی که دارند سود خوبی از سهم بگیرند بازگشایی در قیمت قبلی واقعا فرصت خرید است.

موفق و شاد باشید

شاهین