دروازه های بسته

سلام دوستان

این روز ها بی ثباتی عجیبی را در منطقه خاورمیانه میبینم در بیشتر این تنش ها یک طرف ماجرا ایران میباشد گویا غرب میداند اگر ایران درگیر این چالش ها شود سریعتر از پا خواهد افتاد کشوری که قدرت اقتصادی اش  در سال های اخیر به شدت افت نموده است و توان هزینه نمودن در این مسایل را از دست داده است ولی به هر حال نمایش قدرت همه چیز را توجیه میکند. ولی فکر میکنم اگر نتوانیم به یک توافق مورد مطلوب با غرب برسیم تبدیل به یک کشور فقیر به شکل بسیار گسترده خواهیم شد امیدوارم روشن ضمیران داخلی قدری دمکرات تر روی این رفتارهای ایدولوژیک خارجی بیندیشند. کشور با بیکاری و رکورد گسترده ای روبرو است و اگر برنامه های اقتصادی جدی اجرا نشود تنش های داخلی جامعه را بی ثبات تر خواهند نمود.

یکی از مسایلی که اقتصاد ما را به شدت در سال های اخیر ازار داده است قدرت گرفتن سازمان های نظامی و شبه دولتی است. این سازمان ها با قدرتی که دارند شرایط رقابت را از بین برده و انحصار گرایی را در برخی حوزه ها بوجود اورده اند که منجر به جلوگیری از فرصت های برابر اقتصادی برای فعالان اقتصادی گردده است به نظرم دولت حداقل برای شفاف شدن عملکرد این سازمان ها حسابرسی جدی از عملکرد انها داشته باشد و اینها را مجبور به پاسخگویی نسب به فعالیت های اقتصادی اشان کند واقعا وقتی اینها را مبینم احساس میکنم اگر بخواهند این طور بی محابا ادامه بدهند بسیاری از شرکت های تولیدی قدیمی و با هویت کشور از بین خواهند رفت یکی از موضوعاتی که میتواند صنایع کشور را در مقابل این سازمان های بازرگانی و پیمانکاری نجات دهد رشد نرخ ارز میباشد شاید در میان مدت به نفع اینها شود ولی در بلند مدت از پا میافتند و نمیتوانند در مقابل  این فاکتور مقاومت کنند ای کاش دولت به جای تمرکز صرف روی کنترل تورم کمی روی مسایلی که ریشه در ساختار ناهنجار اقتصادمان دارد و  ریسک سیاسی بالایی هم دارند تمرکز میکرد.

بازار سرمیاه کشور هم این روزها روز های ارامی را پشت سر میگذارد جبهه گیری های تند طرف های غربی و ایرانی فعالان بازار سرمیاه را کمی دو دل کرده است نسبت به وضعیت اتی کشور به هر حال باید منتظر روشن شدن وضعیت مذاکرات شویم فعلا نمیشود با قاطعیت در مورد نتیجه ان صحبت کرد ولی بنده خوشبین هستم که نتیجه خوبی حاصل شود در بدترین حالت هم میتوانیم به تمدید این مذاکرات تا شهریور و حصول نتیجه در ان ماه امیدوار شویم.

با توجه به شرایط رکودی کشور فکر میکنم گزاراشات سه ماهه خوبی نداشته باشیم و بیشتر شرکت ها بودجه فعلی خود را تعدیل کنند و سود های پایین تری را اعلام کنند البته به طور کلی سه ماهه اول سال نمیتواند مبنای قضاوت برای  کل سال باشد به خصوص که در این ماه فروش بسیاری از صنایع به طور معمول کم میباشد به هر حال انتظار عملکرد خوب از شرکت با این وضعیت اقتصادی انتظار معقول و خوبی نیست.

مجامع

دشیمی 100 تومان تقسیم نمود که علت این امر افزایش سرمیاه از اورده میباشد

ددام 95 تومان با کلی درگیری تقسیم نمود و یک افزایش سرمیاه 100درصدی از اورده تا اخر تابستان خواهد داشت.

فایران سود 93 را محقق نمود بسیاری از تعدیل منفی شرکت میترسیدند ولی شرکتن 168 تومن سود ساخته

پخش 64 و دبالک80 تومان تقسیم کردند  سود های خوبی تقسیم شده و برنامه های افزایش سرمیاه از اورده را اجرا خواهند نمود.

فارس هم بودجه سال اتی را با تعدیل منفی 12 درصدی به بازار اعلام نمود احتمالا در اینده با رشد قیمت نفت بودجه اش را بالاتر بیاورد

دسبحا هم 129 تومن تقسیم نمود و مثل گروه البر بخشی از این مبلغ را برای افزایش سرمیاه خواهد گرفت.

مشکل نقدینگی شرکتها امسال تشدید میشود و تقسیم سود های بالا اگر با افزایش سرمیاه به شرکت باز نگرددند منجر به رشد هزینه های مالی شرکت ها خواهد شد.

شاد و تندرست باشید

شاهین

/ 1 نظر / 53 بازدید
جواد

سلام شاهین جان خیلی خوشحالم که همچنان مینویسی نظرت راجع به بمپنا برای سرمایه گذاری بلند مدت چیه؟ ممنون