پویا بیندیشیم

هفته گذشته تمامی بازار ها حرکتی نزولی داشتند از طلا گرفته تا بازار بورس به اعتقاد من بورس کشور امسال سالی درخشانی نخواهد داشت شاید در اخر سال شاخص رشد مناسبی نماید اما بازدهی تریدر های بازار بعید است خیلی بیشتر از سود سپرده های بانکی باشد ببینید با چنین سود بانکی خیلی بعید است با توجه به ریسک های بازار بورس مان نقدینگی قابل توجهی تزریق شود در مقابل همین سود سپرده ها فشار وحشتناکی به حوزه تولید خواهد اورد حوزه ای که در بیشتر اوقات رجوع به بانک تنها گزینه برای تامین مالی است نتیجه صحبتم این است که انتظار بازدهی عالی از بازار بورس را فراموش کنید بیشتر شرکت های بورسی از خاور گرفته تا مپنا به شدت از این امر اسیب میبینند .البته نباید فراموش کنیم تریدرهای قدری هستند که از همین بورس خودمان بدون رانت خاصی بازدهی بیش از 50 درصدی کسب میکنند اما باید خوب کار نمود وگرنه اسیر حرکت بزرگان بازار خواهیم شد .

بازار مسکن و در کل دارایی های فیزیکی حرکت های صعودی و نزولی نزدیک به تورم دارند مسکن رشد مناسبی سال گذشته داشته که این رشد بسیار پراکنده بود به هر حال امسال هم هم پای تورم رشد خواهد نمود به نظر من بزرگان بازار سراغ مسکن نمیروند .

ارزهای خارجی سال گذشته تقریبا 50 درصد رشد نمودند که خیلی هم قابل پیش بینی نبود زیرا اول سال همه چیز ارام بود و در پاییز طوفانی از خبرهای بد به راه افتاد امسال هم این رشد ادامه دار خواهد بود در سطح جهانی فرانک واقعا ارز مطمن و خوش کلاسی است اما در ایران اسپرد بالاتری نسبت به بقیه دارد و سیالی خیلی خوبی ندارد. دلار استرالیا را به شخصه می پسندم البته در سطح جهان به نظر روند نزولی خواهد داشت نرخ بهره 3.75 بعید است ثابت بماند احتمال کاهش وجود دارد و کاهش رشد اقتصادی چین باید جدی گرفته شود در خرید این ارز . در ایران حرکت های این ارز بسیار معقول تر از سایر ازرهای است به نظر من مذاکرات بغداد فرصت مناسبی برای خرید ایجاد خواهد نمود امکان سپرده گذاری ان در بانک سامان یا پارسیان وجود دارد و سود سالانه به ترتیب 6 و 8 برای دلار امریکا دارند البته دوستان میتوانند از کارت اعتباری این سپرده ها هم استقاده نمایند.

دوستانی که بر حسابهای ممتاز بانک مسکن تسلط داشته باشند از این حساب های میتوانند سود بیش تر از سود بانکی کسب نمایند.

دوستان بورس سرمایه بدون ترس میخواهد به این نکته توجه نمایید به اعتقاد بنده حتی باید بیش از سی درصد از همین سرمایه به یک ارز مطمن اختصاص داد و ان را سپرده نمود.

موفق و شاد باشید

/ 1 نظر / 4 بازدید
علی

با سلام به شاهین عزیز در خصوص سپرده گذاری ارزی فکر نمی کنی ریسک بلوکه شدن ارز توسط بانک به دستور دولت و پرداخت ریالی آن به سپرده گذار مانند آنچه در سال گذشته اتفاق افتاد وجود دارد؟