نمک های روی زخم

سلام رفقا

مدتی فرصت مناسبی دست نمیداد تا همراه هم باشیم در این بازه زمانی اتفاقات زیادی رخ داد که شاید توافقات هسته ای برجسته ترین انها باشد خبری که مسیر جدیدی در حوزه سیاست خارجی پیش روی ما قرار داد و شاید بتوان گرفتن دیگر تنش و قدرت نمایی هایی از جنس تهدید در رسانه کمتر خواهد شد. به اعتقاد بنده مهم تر از توافقات هسته ای باید جمعیت کشور را کنترل کنیم حتی اگر بتوانیم باید رشد جمعیت کشور را منفی کنیم وگرنه غیرممکن هست بتوانیم به سمت توسعه پایدار حرکت کنیم منابع کشور ما با این حجم جمعیت همخوانی ندارد اگر بخواهیم به این رویه فعلی در سیاست های جمعیتی بیشتر ادامه بدهیم قطعا با بحرانهای زیست محیطی بسیار خطرناکی روبرو خواهیم شد. نمونه بارز ان این روزها تنش های ابی در شهرهای مختلف کشور هست.

عمق رکورد و بی جانی اقتصاد را در گزارشات سه ماهه شرکتهای بورسی میتوان دید افت فروش سنگین و رشد هزینه های مالی منجر به کاهش شدید سود شرکت ها شده هست و به احتمال زیاد این وضعیت حداقل تا گزاراشات شش ماهه ادامه خواهد داشت. فکر میکنم این کاهش فروش ها بیشتر فشار از سمت کاهش تقاضا میباشد و بعید است به سرعت بتوان سمت تقاضا را تقویت و احیا نمود. اقتصاد ما تا حدودی در با شرایط حالت پایداری به خود گرفته است علت ان هم این هست که حجم بالایی از تقاضا در اقتصاد ما به حوزه مسکن گره خورده است و فعلا که مسکن اوضاع خرابی دارد حجم بالایی از تقاضا در اقتصاد از بین رفته است و بعید است بتوان با سرعت بالا جایگزنی برای ان فراهم نمود. متاسفانه سیاست های کلان اقتصادی در ریل مناسبی قرار داده نشده اند و همه ابعاد اتقصادی به مسکن گره خورده است و این میشود که وقتی مسکن غرق میشود همه چیر را با خود غرق میکند امیدوارم سیاست گذاران از این فرصت حاصل از توافقات هسته ای استفاده نمایند و سیاست های توسعه صادرات را الگو قرار بدهند باید به سمت افزایش صادرات برویم . البته باید قبل از هر چیزی سیاست های شفاف و سالمی را در ساختارهای اقتصادی یمان پیاده کنیم تا فساد و رانت با احتمال کمتری بروز کند وگرنه با این ساختارهای الوده هیچ امیدی به بهبود نمیتوان داشت.

گزارشات مالی سه ماهه شرکت را به شکلی اجمالی نگاه کردم تا اینجا فقط صنعت دارو و غذا توانسته اند در این رکود بفروشند سرعت حرکت چرخ های اقتصادی ما متناسب با ظرفیت برخی صنایع مثل سیمان نیست چیزی که در بیشتر گزاراش ها بیان شده رکود شدید در بازار ها میباشد. جالبی ماجرا برای من این هست که در این وضعیت نامناسب چطور یک نفر میتواند به قدری تایر چینی وارد کند که یک صنعت مثل تایر را زمین گیر کند یا چطور یک نفر به قدری مواد اولیه دارویی وارد میکند که بحران برای این صنعت بوجود میاورد فساد عجیبی در بدنه اقتصاد ما وجود دارد دولتی که مدعی حمایت از تولید داخل هست ترانسی را که در داخل تولید میشود را نمیخرد و از چین وارد میکند مافیای وارد کننده در کشور ما قویترین لابی گران هست و نفوذ وحشتناکی در بدنه سیستم دارند.

دوستان حتما در تحلیل ها و بررسی های خود قیمت های جهانی را هم مد نظر داشته باشند این چند وقت اخیر افت زیادی نموده اند و احتمال افت بیشتر هم وجود دارد به خصوص در فلزات پایه. افت قیمت نفت هم که دارمد های ارزی دولت را کاهش میدهد و دولت را شغال صفت تر میکند و باید در این مورد حتما رفتارهای سود جویانه و مخرب دولت را هم دنبال نمود همانند افزاش نرخ خوراک واحد های پتروشیمی و مسایلی از این دست. چیزی که برام اثبات شده این هست که در حوزه اقتصاد در سال های قبل برخی از ان ثروت باد اورده 800 میلیاردی به قدری خوردند و فربه شدند که الان حتی نفوذ زیادی در دولت فعلی داند و برخی اوقات دولت مطیع رفتارهای اقتصادی انها میشود نمونه ان مانور افراد خاص در واردات هست.

در بازار بورس هم کمی احتیاط نماید و وارد هر سهمی نشود بسیاری از سهم ها در چند سال اخیر رشد های پیشخورانه ای داشته اند و این رشد های سالهای قبل باید خوداش را  در گزاراشات مالی نشان بدهد اگر رخ ندهد باید قید انها را بزنیم مثل خودرویی ها. بهترین سیاست برای افراد ریسک گریز سپرده های بانکی هست . با این گزاراشات اوضاع اصلا مناسب سرمایه گذاری نیست. برداشته شدن این تحریم ها هم حکایت برداشته شدن دیوار برلین هست برای مردم المان شرقی افسوس که فرصت های اقتصادی زیادی را ده سال اخیر از دست دادیم سر یک انتخاب نادرست . انتخابی که سوهان روح همه ما شده است.

سهم هایی که ارزش سرمیاه گذاری دارند

دابور1100

دبالک 400

پخش 300

مبین 300

ثرود 300

شاد و تندرست باشید

شاهین

/ 9 نظر / 56 بازدید
سعید

اقا کم پیداشدید ازمجمع و وضعیت غپاک اطلاع جدید دارید با تشکر

مرتضی

سلام ممنون که دوباره می نویسید دوستان سهام اتکایی را دارای ایند مناسب می دانند اما نظر شما برای من مهم است لطفا دریغ نکنید

نجيمي

سلام تنها كسي كه صبح توافق گفت بورس سقوط ميكنه من بودم. ولي تالاريهاي بورسي بجاي تشكر آي دي هاي من رو بستن. فاتحه بورس خوندست. سهام دارو نقد شوندگيش مشكل داره.

وحید

با سلام میخاستم نظرتون رو راجع علت ریزش بورس بعد از توافق بدونم؟به نظرم این دولت تنها به درد حل کردن مساله هسته ای میخورد.اصلا به خصوصی سازی و رقابت عقیده نداره.یک دولت بروکراتیک به تمام معنا.از طرفی جایگزین اینها امثال احمدی نژادها هستن...

اکبر

سلام شاهین جان از این اوضاع بهم ریخته بعضا دچار افسردگی می شوم خوشحالم که دوباره می نویسی تو این چند وقت که وبلاگ به روز نمی شد واقعا دلتنگ شده بودم امیدوارم هرجا هستی موفق و شاد باشی ممنون

اکبر

سلام مجددا اقا شاهین نظرت در خصوص دسینا 1500 چیه ؟ ممنون

مرتضی

سلام با تشکر که جواب دادین قیمت مناسب بنظر شما برای این سهم (اتکایی)چند هست ممنون

حسن رحمانی

سلام و درود بر شاهین عزیز شروع مجددت رو تبریک می گم، بسیار عالی به نظرم در حوزه ی جمعیت متاسفانه مشکل از تاکید بر برخی تئوری های تاریخ گذشته است و هنوز تجدد فکری در سطوح بالا دیده نمیشه. واقعا گزارشات افتضاح بودند و تعداد گزارشات خوب رو میشه با انگشتان دست شمرد و ادامه ی این وضعیت منجر به تعدیل منفی خواهد شد و آمارهای اخیر هم حاکی از خروج قطعی از رکود نیست و به واقع روحانی یک ویرانه را تحویل گرفته است. مثل همیشه ممنونم که می نویسی شاد و پیروز باشی

جوادی

باسلام وتشکر ازمطالب مفید وراه گشایتان.اینده مسکن باتوجه به رکود فوق العاده سنگین به کجا ختم میشه وسهامهای بورسی مسکنی چه عواقبی درانتظارشان است واینکه جنابعالی سهم ثرود رامعرفی کردید نکات مثبت سهم چیست.