اوراق اختیار فروش تبعی چیست؟

قرارداد اختیار معامله :

توافقی است بین فروشنده و خریدار دارایی تهعد شده( اینجا سهام) , بدین صورت که دارنده اختیار ( یعنی سهامدار خرد البته اینجا)حق خرید یا فروش دارایی(سهام اینجا) را باقیمت مشخص(قیمت اعمال) و در تاریخ معین(تاریخ اعمال یا تاریخ سررسید) در زمان آینده خواهد داشت.

انواع اختیار معامله :

اختیار خرید : دارنده اختیار خرید می تواند در قبال ارایه اختیار در تاریخ مشخصی از آینده سهام خاص را با قیمت توافقی خریداری کند.

اختیار فروش : دارنده اختیار در قبال ارایه اختیار در تاریخ مشخصی از آینده ، می تواند سهام مورد نظر را با قابلیت توافقی به فروش برساند همانند عرضه های بورس خودمان است

برای مثال اگر شما سهامدار سهمی همانند کچاد باشید میتوانید از این ابزار مشتقه استفاده نمایید به این شکل که با پرداخت هرینه پریموم این حق برای برای خود ایجاد میکنید که اگر در نزدیکی مجمع سال اینده قیمت کچاد از 680کمتر باشد ان را به فروشنده متعهد برای خرید بفروشید قیمت 680 قیمت اعمال است این قیمت بر چه اساسی تعیین شده را فروشنده ابزار خوداش با برخی از تکنیک های قیمت گذاری به این رقم رسید است قیمت هر روز اپشن بر اساس قیمت پایانی همان روز مشخص میشود زیرا ساعات معاملات ان از 12 تا 12:30 است . تنها ریسک شما هزینه پریمیوم است که به نظر من در این بازار اصلا ریسک محسوب نمیشود در واقع برای هر سهم خود چند صدم درصد برای تضمین قیمت توافقی همان قیمت اعمال پرداخت مینمایید .

این ابزار مشتقه از ابزارهای پوشش ریسک است که رشد زیادی در اکثر بورس های جهان داشته است امیدوارم این ابزار هم همانند معاملات اتی سهم دچار فراموشی نشود نکته دیگر این که اگر این اختیار را بگیرید حق فروش ندارید .

http://www.ime.co.ir/site/646/default.aspx

در لینک بالا چند فایل اموزشی خوب وجود دارد

 

 

/ 3 نظر / 22 بازدید
علی

با سلام و خوش آمد گویی بجهت بازگشت تان. امیدوارم مشکلتان مرتفع شده باشد[لبخند]

مرمر

خوشحالم که دوباره مینویسین،مطالب سایت رو دنبال میکردم ولی کامنت نمی زاشتم و وقتی الان دیدم پست جدید گذاشتین خواستم یک تشکری ازتون به خاطر صراحت قلمتون داشته باشم

عزیز

سلام خوشحالم دوباره می تونم مطالب خوبت رو بخونم موفق باشی