پشت تیر رس دشمن

دوستان بازار های مالی غول چراغ جادو نیست که ما را یک شب ثروتمند کند اگر با چنین تفکری یا مشابه ان وارد شده اید همین فردا بورس یا هر بازار مالی دیگر فارکس اتی و... را ببوسید و خارج شود . توی بازارهای مالی بیشتر افراد بازنده اند در این واقعیت شک نکنید .

حرف حساب : بازارهای مالی نیازمند نظم دقیقی است رفتارهای هیجانی خود عامل بی نظمی است

باید برای هر حرکتی در بازار یک چک لیست تهیه کرد نمونه ان را هم در وبلاگ قرار داده بودم  همین چک لیست شما را از خطای های زیادی مصون میدارد . استراتژی داشته باشیم این امر نیازمند برنامه ریزی دقیق است برای سرمایه خود حداقل یک هفته برنامه ریزی کنید زیاد نیست در کنار چک لیست یک سیستم پالایشی داشته باشید برای مثال وقتی سهم ایکس چشم تان را گرفت وارد این سیستم نموده و یک نتیجه مناسب از حاصل پالایش ان سیستم بدست اید .

ببینید پذیرش ریسک با واکنش های عصبی همراه است همین امر ما را به سمت حرکت های اکشنی و فوری سوق میدهد که در بیشتر اوقات تهی از هر گونه منطق مالی هستند . این تفکر را در خود نهادینه کنید فرصتی که رفت رفته فراموش اش کنید و نداشتن پوزیش در بازار همیشه یک امتیاز است .

به نظر من داشتن یک نوشته در مورد عملکرد خود در بازار بسیار کمک کننده است از همین فردا حرکت های خود را بنویسید این حرکت ها حتما نباید خرید و فروش باشد میتواند واچینگ لیست شما باشد و یا زمینه های اطلاعاتی شما باشد.

ارزیابی های خود را از موقیعت که خواهان ورود در ان هستید به صورت یک گزارش تهیه کنید خرید بر مبنای حرکت دیگران شما را در بازار های مالی خسته میکند و در اخر خروج با یاس . اشتباهات خود را بنویسید وقت زیادی نمیگیرد و بر روی ان بررسی داشته باشید.قبل از یادگیری تکنیکال و فاندامنتال ساختار بازار ماهیت بازار را باید بشناسید زمان بر است اما بسیار کمک کننده است خود این امر نظم خوبی به کارتان میدهد.

سیستم معاملاتی قوی داشته باشید سیستم معاملاتی یک پکیج نیست که بتوانید از بیرون بدست اورید باید برای این امر مطالعه تطبیقی داشته باشید تا بتوانید یک سیستم که قابلیت هدایت شما را دارد تهیه کنید این سیستم لزوما نباید یک الگوریتم داشته باشد اما بهتر است سیستم شما با الگوریتم های ساده تهیه شود این سیستم ستون فقرات نظم شما در بازار است.

 

در ساعات داد و ستد توجه زیادی با رسانه ها نداشته باشید شما را از تفکر منطقی دور میکند بدون شک تمام تیترها در رسانه ها جهت دار میباشد به خصوص در بازار های مالی.

سنجش ریوارد به ریسک یک نکته عملیاتی کوچک است اما نظم دهنده است حتما در چک لیست خود وارد نمایید

موفق و شاد باشید شاهین

/ 6 نظر / 4 بازدید
صمدی راد

میشه نمونه چک لیست دوباره قرار بدید ممنون

مریم

ممنون از توصیه ها و مطالب خوبتون [گل]

امید

سلام آقا شاهین نظرتون در مورد کلاسور ایو ب چیه بگیرم؟ با تشکر

علی

:) صبح بخیر

عزیز

سلام ممنون از مطالب آموزندت. مورد اول کاملا درسته اگر بدون استراتژی وارد معامله شوید احتمال ضرر بسیار بیشتر از سود است. به نظر من در لحظه خرید سهم باید حد ضرر مقدار سود و حتی زمان سود دهی رو براورد کرد و به عنوان خط قرمز ها برای خودش ثبت کرد و در صورت عبور از هریک بدون تعارف با قبول اشتباه یا کفایت سود از سهام خارج شد. داشتن چک لیست رو هم من بشدت قبول دارم. حتی در حد چند آیتم ساده. باعث میشه ادم از مقلد بودن در بیاد و حداقل سهم های معرفی شده رو هم با دید خودش بخره. کلا خیلی عالی بود برای من که یاد اروی کننده بسیاری از اشتباهات گذشته است.

توسکا

با سلام و تشکر از مطلب خوبتون اگر ممکنه کمی در باره اینکه چگونه ساختار بازار را بشاسیم راهنمایی نمایید. چه منابعی را باید بیشتر مطالع کنیم و چه موضوعاتی بیشتر باید رصد و مد نظر قرار گیرد . با تشکر