صنعت خودرو

صنعت خودرو در کشور بعد از صنعت نفت بزرگترین صنعت کشور است جالب در دنیا هم تقریبا گستردگی به همین شکل دارد و طبق گفته ها جمعیت دو میلونی در این صنعت در کشور مشغول کار هستند. صنعتی که استراتژی توسعه صادرات را الویت خود قرار داده اما فقط با لابی و سایر روابط غیر اقتصادی توانسته به چند کشور صادرات انجام دهد .

اوضاع این صنعت با توجه به شرایط کشور و تحریم ها هر روز بدتر میشود طبق گفته ها فقط هزینه سربار این شرکت ها در سال گذشته بیش از 10 درصد افزایش یافته است وجالب است نرخ ارز دولتی هم به همین میزان افزایش یافت اما شرکتهای این صنعت بنا به برخی دلایل نتوانستند افزایش قیمت در محصول تولیدی را داشته باشند قطعا در اینده در تامین مواد اولیه خود با مشکلات بسیاری روبرو خواهند شد . اوضاع نقدینگی انها هم جالب نیست تا انجایی که زامیاد از طریق افزایش سرمایه از اورده سودی نقدی سهامداران خود را برای سال 89 تامین نمود . مشکلات زیرمجموعه های انها هم جدی است عدم توانایی انها در تامین به واسطه کاهش تولید شاید در اینده منجر به کاهش تولید شرکتهای اصلی شود . با تمام مشکلات موجود شاید کاهش واردات اتومبیل های خارجی کمی از مشکلات انها بکاهدتقریبا 12 درصد ار اتومبیل های بفروش رفته در کشور خارجی هستند که افزایش بهای ارز منجر به کااهش شدید واردات ان شده است و حتی اعمال تعرفه های سنگین تر هم وجود دارد که این امر هم خود به نفع انها است .

یکی از مشکلات جدی دیگر خودرو سازان تامین مالی است شرکتهای که به شدت با کمبود نقدینگی روبرو هستند مجبور هستند برای تامین مالی بهره های بالایی بواسطه وارم های دریافتی پرداخت نمایند با این حاشیه سود واقعا تهدید جدی برای این صنعت می باشد.

فعلا هم ارداه و انگیزه ای برای افزایش بهره وری در این صنایع وجود ندارد علت ان هم تفکر دولتی حاکم در این صنعت است.

سرمایه گذاری در این صنعت همراه با ریسک بالایی است البته بهمن سرمایه گذاری های خود را از این صنعت دور نموده است و بیشتر یک شرکت سرمایه گذاری است تا خود روسازی .

زامیاد و خاور بنا به افزایش تقاضا درفروش در  اینده شاید در فروش مشکلی نداشته باشند اما تحریم ها هر دو شرکت را بشدت تهدید میکند وابستگی شدیدی در هر دو شرکت وجود دارد.

دوستان حواسمان باشد اراده دولت برای حمایت از این صنایع در هر شرایطی بنا به دلایلی جدی است اما شاید زمانی برسد که نتواند دلار 1226 تومانی به انها بدهد .

موفق  و شاد باشید

شاهین

/ 0 نظر / 5 بازدید