ارزیابی

همانند بورس خودمان اوضاع اقتصاد جهانی هم تعریفی ندارد احتمال پیروزی چپگرا ها در یونان زیاد است اگر چه المان هزینه زیادی برای جلوگیری از این امر صرف نموده است پیروزی چپگرا ها یورو را به شدت تضیف خواهد نمود و به دنبال ان اونس هم باز به سمت 1500 برمیگردد در مصر هم پیروزی مرسی وضعیت را پیچیده مبکند و جهت ها در خاورمیانه خیلی روشن نخواهدبود.

ریزش ناحیه یورو بسیاری از بانک های امریکای را با مشکل مواجه خواهد نمود زیرا بسیاری از انها سرمایه های خود را در اوراق کشورهای بحران زده ای مثل اسپانیا قرار داده اند براینده چنین وضعیتی ریزش نفت و سایر فلزات را در پی خواهد داشت البته شاخص دلار هم تضعیف خواهد شد که میتواند عاملی در جلوگیری از سقوط اونس باشد البته تمامی این حدسیات بنده  شاید در میان مدت اتفاق بیافتد به نظر میرسد امریکا در صادرات مشکلات خود نسبت به اروپا بهتر عمل نموده است تا حدودی خود را سرحال نشان میدهد اما هنوز مشکل بدهی امریکا جدی است به خصوص با کاهش ارزش دلار جدیتر هم میشود زیرا امریکا میداند  افزایش صادرات کشوراش با توجه به اوضاع جهانی خیلی بالایی ندارد.

اوضاع کشورمان هم که تعریفی ندارد خیلی از شرکت های نیروهای خود را اخراج میکنند فقط به خاطر مشکلاتی که تحریم ها بوجود اورده اند  از جمله ایران تایر که در بورس با نماد پتایر شناخته میشود یا شهاب تولید کننده لوازم صوتی و تصویری یا مارلیک سان و ...

عدم توافق در مسکو موج این تعدیل نیروها را به شدت افزایش خواهد داد و استارت ان به خودروساز ها و زیر مجموعه های انها خواهد بود عدم حرکت سنگین ارزهای خارجی در بازار نشان از امیدواری بسیاری از فعالان اقتصادی به نشست مسکو می باشد. در روزهای گذشته هم رسانه های داخلی و مسولین زمینه را برای پذیرش برخی نتایج اماده نمودند از جمله توقف داوطلبانه غنی سازی 20 درصد و اجازه بازدید گسترده از محل های مورد نظر غربیها .

امروز مپنا هم تقریبا یک چهارم اوراق صکوک خود را فروخت این فروش اوراق نشان از کمبود شدید نقدینگی در شرکت میباشد و یک حدس اینکه احتمال تقسیم بالای سود رد مجمع هم وجود دارد

هنوز هم اعتقاد دارم سهم هایی که پی ب ای زیر 4 دارند و براسای سود عملیاتی این نسبت را میگیرند ریسک مساوری اوراق مشارکت دارند حتی با وجود تحریم زیرا  اگر تحریم ها جدی شود دولت مشکل جدی در تسویه انها خواهد داشت.

موفق و شاد باشید

شاهین

/ 3 نظر / 4 بازدید
عزیز

سلام به نظر من دلیل عمده کشدار شدن مذاکرات موضع ضعیف دو طرف می باشد. اقتصاد اروپا امریکا و بخصوص ایران بشدت دچار بحران شده. این بار نتیجه نشست قابل پیش بینی نیست. هم پیش زمینه های مثبت وجود داره و هم منفی. این موضوع تبدیل به یک نوع قمار شده چه برای سیاست مداران و چه برای بازار. من با نظرت رو سهام موافقم و پیشنهاد من تو این بازار عدم سرمایه گذاری کوتاه مدته. موفق و شاد باشید

مهراز

در مورد مذاکرات مسکو با توجه به افت شدیدی که این روزها کرد . انتظار مثبت شدن کمرنگ بازار رو بعد از مذاکرات دارم . چون اگر خبر خاصی بیرو نیاد از این مذاکرات که بازار افت خودش رو پیش خور کرده و دوباره کمی متعادل خواهد شد و اگر خبرهای نسبتا خوبی بیرون بیاد هم بازار باز هم واکنش مثبت کمرنگ رو نشون میده چون تا اعتماد کامل برگرده زمان زیادی نیاز هست و مطمئنا قرار نیست تمام توافقات در چند جلسه نهایی بشه این پروسه یا بازه زمانی حداقل یک سالاه می طلبه و دو طرف مذاکره کننده هم این موضوع رو می دونند. در عین حال چنانچه دو طرف توافقی هم با هم نداشته باشند وجهه روسیه این اجازه رو نمیده که این نشست شکست بخوره و در بدترین حالت این شکست در اجلاس بعدی رونمایی میشه.

مهراز

http://www.nasimonline.ir/NSite/List/?Subject=249